flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Закон і Бізнес N26/2020.

30 червня 2020, 09:27
 

Представляємо огляд найважливіших правових тем тижня, про які можна прочитати в новому випуску газети Закон і Бізнес N26 (1480). 27 червня – 3 липня 2020 року.


Теоретичний фундамент і картинка-пазл із невизначеною кількістю деталей, який у судовій практиці збирають із дня у день, цілком можуть збігатися, впевнений наш співрозмовник. Про спеціалізацію суддів, касаційні фільтри, впровадження системи «Електронний суд» та сучасний діалог суддів із правниками та адвокатами в інтерв’ю для «ЗіБ» розповів суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду Василь КРАТ.

10 червня Служба безпеки України повідомила про викриття оборудок з нерухомістю, учинених державним реєстратором і двома арбітражними керуючими. За офіційним повідомленням, один з арбітражних керуючих вимагав $100 від приватного забудовника за відмову від позову щодо відчуження майна. За ці гроші він обіцяв не лише відкликати свій позов, але й «владнати» питання із суддею Господарського суду. Інший арбітражний керуючий за 175 тисяч гривень обіцяв передати в оренду заставне майно компанії, а також затвердити порядок його реалізації. Ця заява збурила правову спільноту, почалися навіть розмови про сплановані «наїзди» на арбітражних керуючих. З огляду на те що офіційної інформації із цих питань украй мало, «ЗіБ» звернувся по коментарі до голови Національної асоціації арбітражних керуючих України, керуючого партнера ТОВ «Правова константа» Миколи ЛУКАШУКА.

Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Полях та інші проти України» сплутало всі карти як попередній, так і новій владі. Адже тепер треба щось робити з люстрацією, яку визнано «неєвропейською». І Конституційний Суд, який 5 років тримав цю справу під сукном, вирішив повернутися до відкритої частини слухання. Докладніше про це, читайте у статті «Очищення по-новому».

4 роки тому з тексту Конституції зникло чітке визначення судової системи України, що уможливило довільне перелицювання судоустрою. Суддів почали просіювати крізь сито кваліфікаційного оцінювання, а представників вищих інстанцій узагалі викинули на узбіччя реформи. Утім, і новий парламент не квапиться виправити ситуацію. Про перезавантаження вищих судових інстанцій у статті «Реформа руйнацією» розповіли ЄЛИЗАВЕТА ЄВГРАФОВА, суддя Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних та кримінальних справ України та СВІТЛАНА ГОЛОВЧУК, суддя Вищого адміністративного суду України

Адвокатура — не стала традиція, а процес. І цей процес полягає в тому, аби відстояти свій авторитет. Але чи мають бути авторитети в самого адвоката? Часто їх наявність ставить під сумнів власну гідність, яка не повинна мати політичного забарвлення. Як адвокатурі доводиться захищати й захищатись у часи змін, дізнаєтесь у статті «Свавілля «перших язиків»».

Судова реформа, яка перевзувається в повітрі з кожною зміною влади, продовжує бути предметом дискусій. Зокрема, євроінтегратори в усіх провалах звинувачують органи суддівського самоврядування та зазначають, що судді мають низький ступінь обізнаності. Особливо з гендерними питаннями. Про те, як

суддів можуть змусити складати іспит із гендерної обізнаності, читайте у матеріалі «Агенти змін».

У районних центрах свої проблеми та свої суми за їх розв’язання. Якщо велика риба в морі української справедливості опиняється серед підозрюваних чи на лаві підсудних із сотнями тисяч доларів, то через кілька тисяч гривень у коробці з-під пластиліну може трапитися величезна халепа для провінційної Феміди. Докладніше про це — у статті «Маленькі суми великих проблем».

Необхідність вберегтися від інфекції привела до того, що Феміда запрацювала онлайн. Скористалася засобами конференц-зв’язку, який сьогодні пропонують різні сервіси та месенджери, та забажала отримувати документи в електронному вигляді.  Докладніше про е-суд, читайте у статті «Цифрова справедливість».

Реальність захисту — це якість судового рішення, помножена на його виконання. Про те, як від ефективності та правильності використання принципів залежить рішення суду, розповів суддя Касаційного адміністративного суду Володимир Кравчук. Про топ-5 неписаних правил адміністративної юстиції, читайте у матеріалі «Принципи — наше все».

Кажуть, є дві біди — дурні та дороги. Але з такими дорогами ніхто не застрахований від того, щоб не стати дурнем. Коли дорога є, розмітка є, а документів на неї немає — це шлях у нікуди. У це королівство «в нікуди» на свій страх і ризик щодня з роботи додому та з дому на роботу прямують мільйони українців. На що варто звернути увагу під час захисту учасника ДТП, читайте у статті «Маршрут ціною в життя».

Другий сенат Конституційного Суду визнав неконституційними положення ч.3 ст.307 Кримінального процесуального кодексу щодо заборони на апеляційне оскарження певних ухвал слідчого судді. Це рішення варте більшої уваги, насамперед — у частині його наслідків. Які наслідки матиме дозвіл КС на апеляційне оскарження відмов у внесенні відомостей до ЄРДР у статті «Тягар чужої бездіяльності», розповів АРТУР КАРВАЦЬКИЙ, юрист, спеціаліст з питань правоохоронних органів.

Інколи в нас роками виборюються ті чи інші норми законодавства, аби зрушити з місця проблеми. Але буває й навпаки — норма є, але, як її ефективно використовувати, ніхто не знає, і виходять суцільні зловживання та порушення. Чи є письмове опитування учасників справи ефективним інструментом в IP-спорах, дізнаєтесь у статті «Запитання на мільйон».

В українському законодавстві має з’явитися спеціальний акт, що регулюватиме діяльність акціонерних товариств. Принаймні Верховна Рада вже прийняла в першому читанні проект закону «Про акціонерні товариства» (№2493). Які нові можливості очікують акціонерів у статті «Гравці цінних паперів», розповіла ЮЛІЯ ДЗЯВУН, молодший юрист Адвокатського об’єднання «АФ «Олег Рачук».

Правники передбачають появу в Україні озброєних селянських загонів. Про те, як не стати жертвою шахраїв та на що треба звернути увагу, не чекаючи збору врожаю, виборів та відкриття ринку земель, розповіли фахівці із захисту бізнесу від рейдерства. Як розпізнати рейдерство на ранніх стадіях, читайте у статті «Бій «тіньовому» врожаю».

Закон і Бізнес